GDMED Centrum Medycyny Holistycznej

Zakwaszenie organizmu

Rate this item
(0 votes)

Równowaga kwasowo-zasadowa jest podstawowym czynnikiem prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w organiźmie. Jest to stan, w którym płyny między-komórkowe i wewnątrzkomórkowe zapewniają ściśle określony balans dynamiczny między kwasami a zasadami we krwi i tkankach, warunkując odpowiednie pH. Optymalnym zakres pH krwi naszego organizmu, dla większości procesów przemiany materii, wynosi 7,35-7,45.

Aby organizm utrzymywał stałe pH krwi wymagane jest sprawne funkcjonowanie mechanizmów regulacyjnych, do których zalicza się: krążenie, trawienie, wytwarzanie hormonów, wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca oraz wydalanie kwasów lub zasad przez nerki. Sprawność tych mechanizmów zależy od wydolność narządów, oraz dostępności w pożywieniu składników mineralnych o oddziaływaniu zasadowym: magnez, wapń, i potas. Ich źródłem powinny być przede wszystkim warzywa i owoce. Stanowią one rezerwę alkaliczną.

Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej to skutek pojawienia się kwaśnych pozostałości przemiany materii, z których neutralizowaniem i wydalaniem organizm sobie nie radzi. Ze względu na to, że wiele produktów przemiany materii to kwasy, to nawet w warunkach fizjologicznych istnieje raczej tendencja do zakwaszania organizmu. Waga zakwaszenia dla ustroju jest duża gdyż już nawet niewielkie odchylenia od normy powodują poważne zaburzenia w procesach przemiany materii. Mianowicie otwierają drogę różnego rodzaju zarazkom, bakteriom i wirusom, sprzyjają fermentacji pokarmu, powstawaniu drożdży, grzybów i pleśni, które żywią się naszym pożywieniem. Kwasy powodują starzenie się tkanek, zmarszczki, bóle i opuchnięcia, gdy organizm zatrzymuje wodę, aby je rozcieńczyć i zapobiec zniszczeniom. Komórki rakowe szybko rozwijają się w kwaśnym środowisku, podczas gdy zdrowe komórki giną.  Zakwaszenie sprzyjają rozwojowi poważnych chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadwaga, a także może być przyczyną wielu dolegliwości: ogólnego zmęczenia, braku koncentracji, zaburzeń snu, napięć nerwowych, depresji, częstych infekcji, zaparć, łamliwości paznokci i wypadania włosów.. Szacuje się, że w Europie nawet ponad 85% ludności cierpi z powodu zakwaszenia organizmu.

Objawy zakwaszenia

Zakwaszenie ma swój udział w niemal wszystkich chorobach przewlekłych - albo wyzwalając objawy, albo będąc efektem uszkodzenia komórek. Poniżej wymienione są główne choroby i objawy spowodowane nadmiarem kwasów w organizmie.

1. Przewód pokarmowy

Ostre lub przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka, grzybica jelit, zaparcia, problemy trawienne gorycz lub kwas w ustach, obłożony język, uczucie pełności, wzdęcia, schorzenia pęcherzyka żółciowego.

2. Mięśnie – stawy

Dna moczanowa (kwas moczowy), bóle mięśni (kwas mlekowy), uszkodzenia dysków międzykręgowych, ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa, osteoporoza, zapalenie stawów, reumatyzm.

3. Skóra - włosy – zęby

Wypadanie włosów, kruche paznokcie, próchnica, parodontoza, sucha skóra, neurodermitis, zakażenia grzybicze, trądzik u nastolatków i dorosłych, problemy z cerą, cellulitis.

4. Układ metaboliczny

Nadwaga, napady wilczego głodu, nagły głód słodyczy, cukrzyca, kamienie nerkowe, podwyższony poziom cholesterolu.

5. Układ sercowo-naczyniowy

Nadciśnienie, przedwczesne zwapnienie, choroby naczyń krwionośnych, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg, zawroty głowy, migreny, zawał serca.

6. Cały organizm

Chroniczne bóle, depresja, bóle głowy i migreny, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, zmniejszona wydolność organizmu, ogólne złe samopoczucie, niezdolność do radzenia sobie ze stresem, obniżenie popędu płciowego, przetrenowanie u sportowców, szybkie męczenie się, osłabienia bariery immunologicznej organizmu.

Drogi prowadzące do zakwaszenia

W organizmie reakcje chemiczne i biologiczne zachodzą głównie w środowisku wodnym. W wodzie są rozpuszczone składniki odżywcze i elektrolity, podstawowy budulec przemiany materii. Płyny międzykomórkowe i wewnątrzkomórkowe  zapewniają ściśle określoną równowagę dynamiczną między kwasami a zasadami. Jest to warunek wstępny prawidłowego funkcjonowania organów.

W tabeli poniżej przedstawione są prawidłowe wartości pH niektórych płynów ustrojowych.

 

Płyn ustrojowy
pH
Sok żołądkowy
2,5
Mocz
6,2
Wydzielina pochwowa
4,0 do 4,7
Krew
7,4
Pęcherzyk żółciowy
7,5 do 8,8
Sok trzustkowy
7,5 do 8,8
 
Niewielkie odchylenia od normy tych wartości powodują poważne zaburzenia procesów przemiany materii. W organiźmie równowaga kwasowo-zasadowa zabezpieczona jest wewnętrznymi mechanizmami ustroju, którą zapewniają:
 • nerki
 • płuca
 • układy buforowe krwi i tkanek

Płuca i nerki eliminują z organizmu końcowe produkty przemiany materii, układy buforowe krwi neutralizują kwaśne produkty tej przemiany. Prawidłowe działanie tych mechanizmów ściśle zależy od prawidłowej czynności nerek i płuc, jak również od dostępności w pożywieniu składników mineralnych o oddziaływaniu zasadowym (warzywa i owoce). Zrównoważona dieta powinna składać się w 80 % z produktów zasadotwórczych, a tylko w 20 % z kwasotwórczych.

Ze względu na styl życia nagromadzenie kwasów może nastąpić jako efekt:

 • Chorób przemiany materii, takich jak cukrzyca i wiele innych
 • Chorób zakaźnych przebiegających z gorączką
 • Nadmiernego wysiłku lub niewłaściwego treningu fizycznego
 • Nadmiernej fermentacji jelitowej spowodowanej niewłaściwą dietą
 • Nadwagi i braku ćwiczeń fizycznych
 • Niedostatecznej ilości produktów alkalizujących w diecie (np. owoce, warzywa)
 • Przyjmowania zbyt małej ilości płynów
 • Skutków ubocznych niektórych leków
 • Spożywania nadmiernej ilości białek zwierzęcych, węglowodanów, tłuszczu i cukru
 • Stosowania kuracji odchudzających
 • Stresu i szybkiego tempa życia
 • Upośledzenia funkcji nerek
 • Uszkodzenia komórek spowodowanego niedoborem tlenu
 • Uzależnień od: alkoholu, nikotyny, kofeiny
 • Zaburzeń procesów wydzielania kwasów
 • Zatrucia (np. metalami ciężkimi)

Zakwaszenie jest groźne dla całego organizmu. W naszym ciele nie ma organu, jednostki funkcjonalnej ani pojedynczych komórek, które nie mogłyby zostać uszkodzone lub nawet całkowicie zniszczone przez nadmiar kwasów.

Mechanizm zakwaszenia jest następujący. Styl życia i nawyki żywieniowe zakwaszają w sposób ciągły organizmu, który broni się wykorzystując swoje systemy buforowe. Jeśli zakwaszenie przekracza pojemność buforową systemu, nadwyżka kwasów nie może być zneutralizowana i jest magazynowana w tkankach miękkich oraz stawach, w postaci bolesnych złogów, składających się głównie z soli wytrąconych z kwasów.

Najlepszymi przykładami lokalnego nagromadzenia kwasów są:

 • Nadkwasota i zgaga - nadmiar kwasów żołądkowych, powodujących stany zapalne błony śluzowej żołądka
 • Dna moczanowa - miejscowe gromadzenie się kwasu moczowego i jego kryształów w stawach
 • Bóle mięśni - gromadzenie się kwasu mlekowego w przeciążonych mięśniach 

Diagnozowanie zakwaszenia organizmu?

We wczesnym stadium zakwaszenia objawy nie są bardzo intensywne. Mogą przybierać formę wysypek, bólów głowy, alergii, przeziębień i problemów z zatokami. Osłabiony organizm zaczyna tracić odporność, co prowadzi do zaburzeń pracy tarczycy, nadnerczy, wątroby. Szczególnie ważny dla oceny stopnia zakwaszenia organizmu jest stan tkanek łącznych, kolor i stan skóry oraz kolor języka. Sygnałem, że doszło do nadmiernego zakwaszenia organizmu może być podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi oraz obniżone pH moczu. U zdrowej osoby mocz powinien mieć odczyn lekko kwaśny, u wegetarian może być obojętny.  Pomiar wartości pH płynów ustrojowych nie odzwierciedla faktycznego stanu kwasowo-zasadowego całego organizmu. Pokazuje nam jedynie stan, jaki jest w danej chwili w danym płynie.

Typowymi objawami sugerującymi zakwaszenie organizmu są:

 • Baryłkowaty kształt tułowia
 • Cienkie nogi
 • Duży brzuch
 • Mało elastyczna, wiotka skóra
 • Obfita tkanka tłuszczowa
 • Podpuchnięte oczy
 • Przewlekły ból
 • Sztywna dynamika ciała
 • Sztywny kręgosłup

Zapobieganie zakwaszeniu

Jeżeli lekarz zdiagnozuje nadmierne nagromadzenie kwasów w organizmie, należy zastosować się do kilku istotnych reguł, aby przerwać niekorzystny proces zakwaszania i zapobiec dalszemu pogorszenie stanu organizmu:

 • Przyjmowanie wystarczające ilości płynów.

W zależności od wzrostu i masy ciała niezbędne jest picie przeciętnie od 2,5 do 4 litrów czystej wody wysokiej jakości. Przynajmniej raz dziennie mocz powinien być prawie przezroczysty.

 • Zmiana diety

Spożycie jak najmniej mięsa wieprzowego, bardzo mało tłuszczu, niewiele cukru. Wymagane jest przestrzeganie regularnych pór posiłków. Jedzenie powinno być starannie rozgryzane w jamie ustnej. Wieczorem przed spaniem nie należy jeść owoców.

 • Unikać sodu (soli kuchennej). Nadmiar soli przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, uszkadza błonę śluzową żołądka,  zwiększa także ryzyko udaru mózgu
 • Unikać nadmiernego spożycia alkoholu, nikotyny i kofeiny
 • Zażywać dużo ruchu o umiarkowanym obciążeniu. Unikać przeciążenia. Ruch o umiarkowanym obciążeniu i świeże powietrze dostarczają płucom tlenu i zwiększają wydolność systemu buforowego krwi
 • Zmniejszyć stres

Doświadczenie pokazuje, że najważniejszym krokiem w leczeniu zakwaszenia jest usunięcie jej przyczyny. Wiele metod terapeutycznych zawodzi, ponieważ nie uwzględniają konieczności zobojętnienia nadmiaru kwasów. Przy już istniejących schorzeniach, u których podłoża leży zakwaszenie, sama zmiana odżywiania lub stylu życia jest niewystarczająca żeby zneutralizować zakwaszenie tkanki. Utrzymanie właściwej równowagi pH jest zdecydowanie łatwiejsze niż jej odzyskanie. Aby odzyskać właściwą równowagę kwasowo-zasadową należy przeprowadzić cykl terapii odkwaszających. Ich ilość oraz intensywność będzie uzależniona od opinii i zaleceń lekarza.

 

 

Read 171612 times

Ostatnie wpisy

 • 18 marca - konsultacje psychologiczne u Pani Moniki Lipowskiej-Hajduk
  18 marca 2015 roku zapraszamy na konsultacje psychologiczne do Pani Moniki Lipowskiej-Hajduk, która prowadzi innowacyjny w Polsce sposób terapii dla osób dorosłych i kobiet w ciąży. Więcej informacji o terapii…
  Written on poniedziałek, 23 luty 2015 11:20
 • Turnusy lecznicze
  Prowadzimy zapisy na turnusy lecznicze z Panią dr Grażyną Duszkiewicz. Oprócz odpowiedniej diety będziemy prowadzić indywidualne sesje terapeutyczne w zależności od wskazań leczniczych. Zbieramy Państwa zgłoszenia w celu zorganizowania odpowiednich…
  Written on czwartek, 19 luty 2015 10:50
 • Leczenie ran
  Absolutna nowość na rynku polskim wspomagająca leczenie trudno gojących się ran w tym stopy cukrzycowej. Jesteśmy pionierami aplikowania opatrunków z żywymi kulturami larw na trudno gojące się rany. Opatrunek zabezpiecza…
  Written on czwartek, 19 luty 2015 10:44
 • Terapia pijawkami lekarskimi
  W naszym Centrum Medycyny Holistycznej stosujemy terapię pijawkami lekarskimi pod kontrolą i na zlecenie lekarza. W skomplikowanych przypadkach lub w razie wątpliwości hirudoterapeuty zapraszamy na konsultacje lekarskie. Posiadamy wykwalifikowany personel…
  Written on czwartek, 19 luty 2015 08:12
 • Konsultacje psychologiczne
  Nowością w naszej przychodni stały się konsultacje psychologiczne dla osób z problemami o podłożu psychologicznym, które mają początek już podczas naszych narodzin, okresu okołoporodowego lub wczesnego dzieciństwa. Jak sobie poradzić…
  Written on czwartek, 19 luty 2015 08:01

MORA-SUPER

Terapia i diagnostyka aparatem MORA-SUPER jest metodą całościowej diagnozy i leczenia która wykorzystuje ultra subtelne drgania organizmu człowieka.

Terapie aparatem MORA-SUPER wykonuje się poprzez przekazywanie informacji do i z organizmu pacjenta za pomocą czterech elektrod połączonych z kończynami badanego.

BE-T-A

Badanie BE-T-A jest fizyczną i biochemiczną metodą pomiarową pozwalającą na określenie i zanalizowanie środowiska wewnętrznego a także różnych substancji.

Metoda ta, stworzona przez prof. Vincenta, stanowi istotną część wczesnego rozpoznawania stanów chorobowych. Jest więc nieocenioną pomocą w profilaktyce zdrowotnej. Badaniu poddawane są krew, ślina i mocz.

 

Inhalacje

Inhalacje to metoda lecznicza polegająca na wdychaniu pary wodnej lub leków do układu oddechowego (także dzięki zastosowaniu urządzeń wytwarzających aerozole lecznicze o różnym stopniu rozproszenia).

Dzięki tej metodzie staje się możliwe wprowadzenie do dróg oddechowych odpowiednich leków docierających do najdrobniejszych oskrzelików.

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Google Font

Menu Font
Body Font
Heading Font

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Main Menu

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Main Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Inset Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
 
Top of Page